جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
قوانین و احکام آزادی مشروط

قوانین و احکام آزادی مشروط

پیش از آنکه دوره ی محکومیت محکومان به حبس به آنان فرصتی داده میشود تا در مدت زمان تعیین شده از طرف دادگاه،علاوه بر دستورات دادگاه ،رفتاری پسندیده از خود نشان دهند،در این صورت آزادی مشروط آنان پس از گذشت این دوره بدون قید و شرط و مطلق خواهد بود.

طبق نظر کارشناسان رشته حقوق میتوان گفت که آزادی مشروط یکی از امتیازات و فرصت های است که برای عادلانه تر شدن و متعادل تر شدن مجازات های محکومین میتوان برای آنان در نظر گرفت.


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله ای درباره آزادی مشروط می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:
راه های ارتباطی:
  • تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  • تالار گفتگو حقوقی
  • چت انلاین با مشاوران


توجه داشته باشید که در رابطه با مبحث آزادی مشروط در قانون جدید وقتتون قدیم تغییراتی صورت گرفته است که نسبتا شرایط آن کمی تغییر کرده است.

در رابطه با موضوع آزادی مشروط در قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۷۰ در مواد ۳۸_۴۰مقرر بود: صدور قرار آزادی مشروط در مورد همه جرایم تعزیری به طور مطلق مقرر شده و شروط استفاده محکوم از این نظام این بود که برای بار اول مرتکب جرم شده و معادل نصف  مجازات را تحمل کرده باشد.

 

آزادی مشروط در قانون جدید


آزادی مشروط در قانون جدید

اما مسئله مهمی که باید به آن اشاره کرد آن است که در قانون جدید این روش تا حدودی فرق کرده است و در قانون سال ۱۳۹۰امده است که: کسی می تواند از آزادی مشروط استفاده کند که در حبس های بیش از ۱۰ سال نصف کیفر و در سایر موارد یک سوم آن را تحمل کرده باشد. در نظام قبلی صدور این حکم منوط به پیشنهاد سازمان زندان ها و تایید دادستان یا دادیار ناظر زندان بود اما در قانون جدید پیشنهاد دهنده دادستان یا قاضی اجرای حکم است.

توجه داشته باشید که به علاوه ی تمامی شرایطی که در مورد آزادی مشروط در قانون کشورمان آمده است، دادگاه نی این توانایی و اختیار را دارد که با توجه چگونگی وقوع جرم،ویژگی های روانی متهم و نوع شخصیت محکوم،در مهلت داده شده برای آزادی مشروط متهم را ملزم کند تا دستورات درج شده در قرار تعویق صدور احکام را به طور کامل الزام کند.

شاید اکنون این سوال برای شما پیش آید اگر متهم در مهلت داده شده به عنوان آزادی مشروط،اقداماتی را که دادگاه تعیین کرده است را انجام ندهد چه مشکلی ایجاد می شود و مسئولیت کیفری این سرپیچی از حکم دادگاه چه میباشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر محکوم در مه��تی که به عنوان آزادی مشروط به او داده شده است، بدون داشتن عذری موجه از دستورهای دادگاه سرپیچی کند، برای بار اول به مدت آزادی مشروط اوحدودا ۱_۲سال اضافه خواهد شد و این مدت زمان طولانی تر خواهد شد.

از طرفی دیگر اگر جرایمی مانند موارد زیر انجام شود،مدت باقی مانده ی محکومیت متهم به اجرا در می‌آید و شانس مهلتی که به عنوان آزادی مشروط به او داده شده بود از دست میرود:

۱_جرائم عمدی موجب حد

۲_جرائنی که دارای قصاص می باشند.

۳_جرائم موجب دیه

۴_جرائم تعزیری تا درجه هفت

نکته:اگر فرد مرتکب به جرائم تعزیری تا درجه ۵شود،دادگاه باید تصمیم بگیرد که امتیاز آزادی مشروط محکوم به طور کامل از او سلب شود و یا اینکه صرفا اضافه شدن به مدت زمان آزادی مشروط او و طولانی تر نمودن این دوره،کافی می‌باشد. در رابطه با این موضوع میتوان از مشاوره حقوقی استفاده کرد.


شرایط صدور حکم به آزادی مشروط


 شرایط صدور حکم به آزادی مشروط

دادگاه صادر کننده حکم آزادی مشروط محکومان این اختیار را دارند تا اگر دادستان یا قاضی اجرای احکام پس از گذراندن نصف دوره ی حبس توسط محکوم و تحمل یک سوم مجازات کیفری مشخص شده در قانون،پیشنهاد دهند تا حکم آزادی مشروط صادر شود،این پیشنهاد را با رعایت شرایط زیر قبول کنند:

 

۱_فرد مورد نظر جز کسانی باشد که در مدت حبس، به طور مداوم دارای حسن اخلاق و رفتار باشد و با دیگر زندانیان و مسئولین زندان خشن و یا بدرفتاری نکرده باشد.

۲_حالات و رفتار محکوم به گونه ای باشد که پس از آزادی به سراغ  موارد ارتکاب جرم نرود‌. برای اطلاع یافتن از چگونگی این حالات اخلاقی میتوان از مشاوره حقوقی کمک گرفت.

۳_ دادگاه محکوم باید تشخیص دهد که آیا محکوم استطاعت آن را دارد که ضرر وزیان مورد حکم یا مورد موافقت مدعی خصوصی خود را پرداخت کند و یا قراری را که  برای پرداخت آن تعیین میشود،بر عهده گیرد.

 ۴_ناگفته نماند که محکوم نباید در گذشته از امتیاز آزادی مشروط استفاده کرده باشد،وگرنه دیگر امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد.

   مراحل اخذ آزادی مشروط زندانیان محکوم به حبس

به صورت یک نتیجه گیری کلی و به عنوان یک قاعده و اصل در رابطه با موضوع آزادی مشروط می توان گفت که آزادی مشروط و اعطای حکم آزادی به شخصِ محکوم به حبس کیفری هنگامی اتفاق می افتد که فرد به طور میانگین نصف دوره ی محکومیتش را گذرانده باشد و در همین دوره با حسن رفتار خود سعی کرده باشد تا دیگر مرتکب جرم نشود و تا حدودی رفتار گذشته اش را کنار بگذارد.

اگر به چنین فردی با صلاحدید دادگاه مربوطه حکم آزادی مشروط داده شود و دستوراتی نیز از طرف مرجع قضایی برای او تعیین شود تا در این دوره انجام دهد و فرد محکوم نیز این دستورات را انجام دهد و دچار تکرار مجدد جرمی نشود،از تحمل و گذراندن نصف باقی مانده ی دوران محکومیت و حبس معاف خواهد شد.

 جالب است که بدانید در مقررات قانون سابق آمده بود که صدور حکم آزادی مشروط کاملا وابسته به پیشنهاد سازمان زندان ها است و در مرحله ی دوم نیز این پیشنهاد باید مورد تایید دادستان یا دادیار ناظر زندان قرار می گرفت. اما امروزه در قانون جدید مبحث آزادی مشروط تا حدودی شرایطش فرق کرده است و پیشنهاد دهنده باید کسی باشد که در مقام دادستان یا قاضی اجرای احکام متهم مورد نظر باشد.

در مرحله دوم اخذ آزادی مشروط بلید رئیس زندان گزارش مربوط به وضع زندانی را دقیق و با جزییات ثبت کند و در این گزارش مواردی همچون حسن خلقی و رفتاری محکوم را بیان کند،علاوه بر آن باید شواهدی وجود داشته باشد که نشان می دهد محکوم پس از آزادی، مرتکب جرائم دیگری نخواهد شد.

در مرحله ی سوم برای اخذ حکم آزادی مشروط زندانیان،قاضی اجرای احکام باید این حکم را تایید کند و قبل از تایید آزادی مشروط حتما باید مستنداتی را که احراز وجود شرایط فرد محکوم از آنها استنباط می شود را به دادگاه صادرکننده حکم تقدیم کند.

در مرحله آخر دادگاه به طور کامل این شواهد و پیشنهادات را برای  آزادی بررسی خواهد کرد و پس از طی شدن تمام مراحل قانونی برای  صدور حکم آزادی مشروط و یا عدم صدور ان،حکم نهایی صادر خواهد شد.

بهتر است تمام کسانی که در پی اخذ امتیاز آزادی مشروط می‌باشند و یا آنکه این امتیاز را کسب کرده اند،حتما با مشاوره حقوقی ارتباط برقرار کنند تا این امتیاز و فرصت برای آزادی را از دست ندهند.


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله ای درباره آزادی مشروط می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران