جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
به راستی مجازات انتقال مال غیر چه خواهد بود؟

به راستی مجازات انتقال مال غیر چه خواهد بود؟

مجازات انتقال مال غیر موضوع تحت بررسی امروز مشاوره حقوقی می باشد. برای کسب اطلات بیشتر راجع به این موضوع در ادامه با مشاوره حقوقی همراه باشید تا هر آنچه پیرامون مجازات انتقال مال غیر می خواهید بدانید دستگیرتان شود. 

مقدمه ای بر موضوع مجازات انتقال مال غیر 

طبق مبانی قانونی حق مالکیت برای مالک این امتیاز را فراهم می‌کند که از ملک خود استفاده نماید. بنابراین مالکیت امری انحصاری بوده و تعلق حق مالکیت به یک نفر به این معنی است که دست دیگران از آن مال کوتاه است. برای تفهیم راحت تر موضوع به مثال زیر توجه کنید:

مثال: فرض کنید که شخصی غیر از مالک مالی، آن مال را بفروشد. در چنین شرایطی چه پیامد های به دنبال خواهد داشت و مجازات انتقال مال غیر برای او چه خواهد بود؟


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله درباره انتقال مال غیر می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:
راه های ارتباطی:
تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
تالار گفتگو حقوقی
چت انلاین با مشاوران


نکته ی حائز اهمیت و تاسف بار در این باره این است که:

انتقال اموال دیگران، امری مبتلابه و بسیار رایج در جامعه است.

آشنایی مجازات انتقال مال غیر

قبل از آن که به بررسی مبحث مجازات انتقال مال غیر بپردازیم بهتر است ابتدا با معنا و مفهوم انتقال مال غیر با ذکر یک مثال آشنا شویم.

مثالی برای انتقال مال غیر:

فرض کنید مردی مالک یک ماشین یا خودرو باشد و همسر او بدون اطلاع و اجازه ی شوهر، این خانه و یا خودرو را بفروشد؛ رخ دادن چنین شرایطی را انتقال مال دیگری می‌گویند. 


به راستی مجازات انتقال مال غیر چه خواهد بود؟


چه دلایلی باعث ایجاد انتقال مال غیر می شود؟ 

به طور کلی دو دلیل باعث به وجود آمدن چنین وضعی و رخ دادن انتقال مال غیر می ‌شود:

1)افراد سودجو با سوءاستفاده کردن از موقعیت های مختلفی که برای آن ها پیش می‌آید مال دیگران را منتقل می‌کنند. 

2)افراد به دلیل آشنا نبودن با قانون اقدام به انتقال و یا فروش اموال منقول یا غیر منقول دیگران می‌کنند. 

لازم به ذکر است که در هر دو حالت، انتقال مال دیگران، جرم بوده و مجازات انتقال مال غیر برای مرتکبین بسیار سنگین خواهد بود. 


مجازات انتقال مال غیر


مجازات انتقال مال غیر

همانطور که پیش تر نیز گفته شد این جرم می تواند به شکل انتقال و یا فروش مال غیر باشد. مجازات انتقال مال غیر به شکلی مستقل بوده و با کلاهبرداری تفاوت می کند. اما مجازات انتقال مال غیر و کلاهبرداری یکسان می باشد. در نتیجه مجازات انتقال مال غیر برای کسانی که مرتکب چنین جرمی می شوند به شرح زیر خواهد بود:

1.حبس از یک الی هفت سال 

2.پرداخت جزای نقدی معادل مالی که گرفته است

3.رد مال به صاحبش. چنانچه مرتکب از کارکنان دولت باشد به انفصال ابد از خدمات دولتی محکوم خواهد شد

4.اگر متهم بنا بر دلایلی مستحق تخفیف باشد؛ ( دلایلی مانند رضایت شاکی خصوصی، کهولت سن و…) دادگاه نمی‌تواند مجازات حبس او را کمتر یک سال صادر کند

نظر قانون پیرامون مجازات انتقال مال غیر 

همانطور که گفته شده مجازات انتقال مال غیر برای مرتکبین این جرم بسیار سنگین خواهد بود. در این بخش به بررسی مبانی و ماده های قانون پیرامون مجازات انتقال مال غیر می پردازیم. 
طبق قانون ‌مصوب 5 فروردین ماه 1308، مجازات انتقال مال غیر به شرح زیر خواهد بود:

ماده اول: کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحاء عیناً یا منفعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند کلاهبردار ‌محسوب شده و مطابق ماده  238 قانون عمومی محکوم می‌شود. 

همچنین است انتقال‌ گیرنده که در حین معامله عالم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد. 

چنانچه مالک از وقوع معامله مطلع گردد و تا یک ماه پس از حصول اطلاع اظهاریه برای ابلاغ به انتقال گیرنده و مطلع کردن او از مالکیت خود به اداره ثبت‌اسناد یا دفتر بدایت یا صلحیه یا یکی از دوائر دیگر دولتی تسلیم ننماید معاون جرم محسوب خواهد شد. هر یک از دوائر و دفاتر فوق مکلفند در‌مقابل اظهاریه مالک رسید داده آن را بدون فوت وقت به طرف برسانند.

ماده دوم: نسبت به انتقالاتی که به طریق فوق قبل از اجرای این قانون واقع شده است هر یک از انتقال دهنده و یا انتقال‌گیرنده یا مالک باید به ترتیب‌ذیل عمل نمایند:

 انتقال دهنده مکلف است در ظرف سه ماه از تاریخ اجرای این قانون یا مالک را وادار به تنفیذ انتقال نموده و یا خسارات وارده بر انتقال‌گیرنده و مالک را‌جبران نماید.

 انتقال‌گیرنده‌ای که در حین وقوع انتقال عالم به عدم مالکیت انتقال دهنده بوده مکلف است در ظرف سه ماه مذکور خسارات وارده بر مالک را جبران‌نماید. مالکی که از انتقال مال خود مطلع بوده یا بشود مکلف است در ظرف سه ماه از تاریخ اجرای این قانون در صورتی که قبل از این قانون مطلع شده باشد و‌از تاریخ حصول اطلاع در صورتی که بعد از اجرای این قانون مطلع شود انتقال‌گیرنده یا قائم‌مقام قانونی او را به طریق مذکور در ماده فوق از مالکیت‌خود مستحضر نماید.

ماده سوم: متخلف از مقررات ماده 2 اگر انتقال دهنده یا انتقال گیرنده باشد کلاهبردار و اگر مالک باشد معاون مجرم محسوب و مطابق مقررات‌ قانون مجازات عمومی محکوم خواهد شد.

ماده چهارم: علاوه بر مجازات مذکور در مواد 1 و 3 مجرم باید مادام که خسارت وارده بر مدعی خصوصی را جبران نکرده است در توقیف بماند.

ماده پنجم: نسبت به انتقالاتی که قبل از اجرای این قانون واقع شده باشد تعقیب جزایی مرتکب منوط به شکایت مدعی خصوصی است لیکن پس ‌از شکایت استرداد آن مانع از تعقیب نخواهد بود.

ماده ششم: نسبت به انتقالاتی که قبل از این قانون واقع شده هر گاه قبل از شروع به تعقیب جزایی حق دعوی حقوقی مالک یا انتقال‌ گیرنده به  واسطه مرور زمان یا صدور سند رسمی مالکیت ساقط شده باشد مقررات این قانون مجرا نخواهد بود.

ماده هفتم: مجازات اشخاصی که پس از تاریخ اجرای این قانون به موجب قانون سوم مرداد 1307 راجع به تبانی یا به موجب همین قانون در نتیجه‌ انتقال عین یا منافع اموال غیر منقول و یا در نتیجه تبانی در دعوای مربوطه به عین یا منافع اموال مزبوره حکم محکومیت آنها صادر می‌شود مشمول ‌ماده 45 قانون مجازات عمومی نخواهد بود.

ماده هشتم: کسانی که معاملات تقلبی مذکوره در مواد فوق را به وسیله اسناد رسمی نموده یا بنمایند جاعل در اسناد رسمی محسوب و مطابق‌ قوانین مربوطه به این موضوع مجازات خواهند شد.


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله درباره انتقال مال غیر می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران