جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
تا چه میزانی با حدود و حوزه اختیارات شورای حل اختلاف آشنایی دارید؟

تا چه میزانی با حدود و حوزه اختیارات شورای حل اختلاف آشنایی دارید؟

حوزه اختیارات شورای حل اختلاف موضوعی است که لازم است همگان با آن آشنایی های لازم را داشته باشند. چرا که ممکن است بار ها برای تعدادی از شما دوستان اتفاق افتاده باشد که برای احقاق حق خود بخواهید به مرجع قضایی مراجعه کنید اما در آن زمان درست نمی‌دانید که کدام مرجع صلاحیت لازم را دارد؟ در این جا است که دانستن حوزه اختیارات شورای حل اختلاف که یکی از مراجع دارای صلاحیت‌ برای حل اختلافات است، به شما کمک خواهد کرد. لذا مشاوره حقوقی در این مطلب شما را با حوزه اختیارات شورای حل اختلاف و وظایف آن آشنا خواهد کرد.


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله درباره شورای حل اختلاف می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:
راه های ارتباطی:
  • تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  • تالار گفتگو حقوقی
  • چت انلاین با مشاوران


آن چه در این سری مطالب مشاوره حقوقی به آن ها پرداخته خواهد شد:

پیش از این که وارد مبحث حوزه اختیارات شورای حل اختلاف شویم عناوین پیش رو را مرور می کنیم:

1.دعاوی مشمول حوزه اختیارات شورای حل اختلاف

2.درخواست تامین در حوزه اختیارات شورای حل اختلاف

3.حوزه اختیارات شورای حل اختلاف در امور کیفری

4.بررسی اموری که در حوزه اختیارات شورای حل اختلاف نیستند


شورای حل اختلافدعاوی مشمول حوزه اختیارات شورای حل اختلاف

به طور کلی اصلی ترین هدف از ایجاد شوراهای حل اختلاف تامین صلح و سازش می باشد. اما حوزه اختیارات شورای حل اختلاف امور مختلفی را نیز در بر می‌گیرد. عموما بیشتر مراجعانی که به شورای حل اختلاف مراجعه می کنند افرادی هستند که می خواهند دعاوی کوچک حقوقی خود را با هزینه کمتری به پیش ببرند. به طور کلی در علم حقوق می توان دو نوع دعاوی: 

1.دعوای حقوقی 

2.دعوای کیفری را تعیین نمود. 

همچنین دعاوی مختلفی از جمله دعاوی مالکیت، ارث و وصیت، قراردادها و… در هر یک از موارد ذکر شده قرار می گیرد. اما آن چه مهم است این است که تمام دعاوی در حوزه اختیارات شورای حل اختلاف نبوده و نمی توان آن ها نزد این نهاد مطرح کرد. تنها دعاوی زیر را می توان در شورا مطرح نمود:

1)دعاوی مالی در روستا تا ۲۰ میلیون ریال و در شهر تا ۵۰ میلیون ریال

2)کلیه دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به جز دعوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه

3)صدور گواهی حصر وراثت، تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن

4)ادعای اعسار از پرداخت محکوم ‌به در شرایطی که شورا در خصوص رسیدگی به اصل دعوی اقدام کرده باشد


حوزه اختیارات شورای حل اختلافنگاهی به تامین دلیل؛ به عنوان راهی برای جلوگیری از نابودی دلایل

حتما تا به حال چه در واقعیت و چه در فیلم ها دیده اید گاهی چند ساعت تاخیر باعث از بین رفتن دلیلی می شود که می‌توانسته فردی را برنده بدون چون و چرای یک پرونده قضایی کند. درست در این لحظه ی سرنوشت ساز است که شخص برای همیشه از رسیدن به حق خود ناکام می ماند. لذا ضروری است در شرایطی که قصد اقامه دعوا داشتید، مطلب زیر را مد نظر قرار دهید:

*تا زمانی که موعد رسیدگی به دعوا در دستور کار دادگاه قرار بگیرد امکان از بین رفتن دلایل به‌طور کامل وجود دارد، شما در این شرایط می‌توانید برای تامین دلیل به شورای حل اختلاف مراجعه کرده تا مانع از این شوید که درد سرهای از بین رفتن دلایل، در آینده نیز باعث به درد سر افتادن شما شود.*

 تأمین دلیل به معنی در امنیت قرار دادن دلیل می باشد. لذا در مواردی که احتمال داشته باشد که استفاده از دلایل و مدارک دعوای شخص یا اشخاص ذی‌نفع از جمله از تحقیق محلی، کسب اطلاع از مطلعان و … در آینده متعذر یا متعسر می گردد، می‌توانند از حوزه اختیارات شورای حل اختلاف برای درخواست تأمین استفاده کنند. لازم به ذکر است که مقصود از تأمین در این موارد فقط ملاحظه و صورت ‌برداری از این‌ دست دلایل می باشد.

حوزه اختیارات شورای حل اختلاف در امور کیفری

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره برخی امور کیفری نیز در حوزه اختیارات شورای حل اختلاف قرار می گیرد. این موضوع برای بسیاری از شما بدیهی است که حدود جرایم و مجازات ‌ها در قانون مجازات اسلامی ‌تعیین شده و تشریفات و ترتیبات رسیدگی به آن ها توسط قانون آیین دادرسی کیفری تعیین می گردد. دو قانون ذکر شده که در ارتباط مستقیم با حقوق شهروندی و آزادی‌ های مردم هستند. اما در این میان برخی از تخلفات و جرایم کوچک و سبک  وجود دارند که در حوزه اختیارات شورای حل اختلاف بوده و حق رسیدگی و صدور رای برای آن ها را دارند. همچنین قانونگذار نیز این موارد را پذیرفته است. آن موارد از قرار زیر هستند:


جرایم بازدارنده و اقدامات تامینی و تربیتی

لازم به ذکر است که در قانون مجازات اسلامی‌۱۳۹۲ بر خلاف قانون پیشین دیگر نامی ‌از جرایم بازدارنده در قانون برده نشده است. بنابراین حوزه اختیارات شورای حل اختلاف محدود به اقدامات تامینی و تربیتی می گردد.

امور خلافی از قبیل تخلفات راهنمایی و رانندگی 

برای مواردی که مجازات نقدی و قانونی آن ها حداکثر و مجموعا تا ۳۰‌ میلیون ریال یا سه ماه حبس باشد.  اما باید توجه داشت که حوزه اختیارات شورای حل اختلاف هیچگاه برای اقدام به صدور حکم حبس نمی باشد.


تا چه میزانی با حدود و حوزه اختیارات شورای حل اختلاف آشنایی دارید؟برای این دعاوی به شوراهای حل اختلاف نروید

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، رسیدگی به بسیاری از دعاوی کوچک در حوزه اختیارات شورای حل اختلاف قرار دارد، اما باید دانست دعاوی که در ادامه بیان شده اند، هرگز در صلاحیت و حوزه اختیارات شورای حل اختلاف نخواهند بود:

اختلاف در اصل نکاح، اصل طلاق، فسخ نکاح، رجوع و نسب: 

نکاح تنها راه مشروع ایجاد پیوند زناشویی بوده و طلاق نیز رایج ترین روش برهم زدن آن است. فسخ نکاح، رجوع و نسب هم از امور مربوط به خوانده است؛ برای این دعاوی روانه دادگاه خانواده شوید.

اختلاف در اصل وقفیت، وصیت و تولیت: 

وقف باعث عدم مالکیت برای مالک می‌شود. موضوع تولیت نیز در عقودی مانند وقف موضوعیت پیدا می‌کند. در حقیقت واقف می‌تواند هنگام وقف شخصی را به عنوان متولی تعیین کند.

دعاوی راجع‌به حجر و ورشکستگی: 

ورشکستگی حالت تاجری را بیان می کند که در پرداخت دیون نقد خود با مشکل روبه‌رو شده است. قوانین مربوط به حجر نیز امری هستند. حجر وضعیت کودکان، مجانین و سفها است که قابلیت روانی کافی برای اداره مستقل اموال خود را ندارند.


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله درباره شورای حل اختلاف می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران