جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
تا چه میزان با مفاهیم محکوم علیه و محکوم له آشنایی دارید؟

تا چه میزان با مفاهیم محکوم علیه و محکوم له آشنایی دارید؟

محکوم علیه و محکوم له واژه هایی هستند که شاید تا کنون آن ها را شنیده باشید. اما بسیاری از افراد با مفهوم این دو عبارت آشنایی نداشته و نمی دانند به چه معنایی است. یک مشاوره حقوقی می تواند شما را به طور کامل و دقیق با مفهوم محکوم علیه و محکوم له آشنا سازد. پس اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می خواهید با این عبارات آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید. 


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله درباره محکوم علیه و محکوم له می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:
راه های ارتباطی:
  • تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  • تالار گفتگو حقوقی
  • چت انلاین با مشاوران


چکیده ای از مباحث مطرح شده پیرامون محکوم علیه و محکوم له

در این سری از مطالب سعی شده است تا به بررسی نکات مهم و کاربردی پیرامون مفاهیم محکوم علیه و محکوم له پرداخته شوند. سر تیتری این مطالب را می توان به شکل زیر بیان نمود:

  • آشنایی با مفاهیم محکوم علیه و محکوم له
  • آشنایی با سایر مفاهیمی که در کنار محکوم علیه و محکوم به مطرح می شوند
  • ماده های قانونی مربوط به محکوم علیه و محکوم له
  • جمع بندی مفاهیم محکوم علیه و محکوم له

 آشنایی با مفاهیم محکوم علیه و محکوم له

هر واژه ای در علم حقوق دارای تعریف ویژه و تخصصی خود است که آشنایی با آن ها نیاز به مطالعه و دریافت راهنمایی از مشاوره حقوقی دارد. مفاهیمی که دانستن آن ها راه ما را در مسیر و پیچ و تاب های قانونی و حقوقی هموار تر می کند. عبارات محکوم علیه و محکوم له نیز از همان دسته مفاهیمی هستند که دیده شده بسیاری از افراد یا معنی دقیق آن را نمی دانند و یا این که در تمیز دادنشان از یکدیگر دچار اشتباه می شود. لذا در این قسمت بر آن شدیم تا توضیحاتی سلیس و ساده ای از این عبارات برای شما دوستان و همراهان گرامی بیاوریم تا تفهیم آن برای همگان راحت تر باشد. 


محکوم علیه و محکوم له


آشنایی با مفهوم محکوم علیه 

حتما تا به حال بار ها واژه های محکوم علیه و محکوم له را شنیده اید. همچنین برای بسیاری از افراد جالب باشد که بدانید محکوم له به چه فردی گفته می شود. محکوم له یک اصطلاح حقوقی است که مسلما وکلا با و مشاوره حقوقی آن آشنایی کامل دارند. در این میان بسیاری از افراد اما خیلی از افراد به واژه محکوم له نسبت داده می شوند در صورتی که به درستی با معنای محکوم له آشنایی ندارند. معنای دقیق و کامل این عبارت به شرح زیر است:

مفهوم محکوم علیه:

محکوم علیه اصطلاحی حقوقی است و به فردی اطلاق می شود که به انجام کاری محکوم شده است.


آشنایی با مفهوم محکوم له 

در مورد مفهوم محکوم له نیز درست مانند عبارت پیشین تفسیر ها و برداشت های مختلف و اشتباهی وجود دارد. اما معنای صحیح آن توسط وکلا و مشاورین حقوقی به شرح زیر بیان شده است:

مفهوم محکوم له:

محکوم علیه اصطلاحی حقوقی است و به فردی اطلاق می شود که قانون به نفع او فرد یا افرادی را به انجام کاری محکوم کرده است.

مفهومی دیگر به نام محکوم به 

تا کنون با مفهوم محکوم علیه و محکوم له آشنا شدیم. اما در این میان مفهوم دیگری به نام محکوم به نیز وجود دارد که بد نیست برای تکمیل شدن اطلاعاتتان در مورد آن نیز شناخت پیدا کنید. 


تا چه میزان با مفاهیم محکوم علیه و محکوم له آشنایی دارید؟


مفهوم محکوم به:

این عبارت نیز اصطلاحی حقوقی بوده و به معنای چیزی است که بین محکوم علیه و محکوم له به آن حکم شده است.

ماده های قانونی مربوط به محکوم علیه و محکوم له 

حال که با مفاهیم عبارات محکوم علیه و محکوم له آشنا شدید خوب است که آشنایی هم با ماده های قانونی مربوط به محکوم علیه و محکوم له حاصل شود. این قوانین در ادامه آورده شده اند.

ماده های قانونی مربوط به محکوم علیه و محکوم له: 


ماده ۲ – احکام دادگاههای دادگستری وقتی به موقع اجرا گذارده می شود که به محکوم علیه یا وکیل یا قائم مقام قانونی او ابلاغ شده و محکوم له یا نماینده و یا قائم مقام قانونی او کتبا این تقاضا را از دادگاه بنماید.

ماده ۸ – ابلاغ اجراییه طبق مقررات آیین دادرسی مدنی به عمل می آید و آخرین محل ابلاغ به محکوم علیه در پرونده دادرسی برای ابلاغ اجراییه سابقه محسوب است .

ماده ۲۰ – هر گاه تمام یا قسمتی از عملیات اجرایی باید در حوزه دادگاه دیگری به عمل آید مدیر اجرا انجام عملیات مزبور را به قسمت اجرا دادگاه آن حوزه محول می کند.

ماده ۳۴ – همین که اجراییه به محکوم علیه ابلاغ شد محکوم علیه مکلف است ظرف ده روز مفاد آن را به موقع اجرا بگذارد یا ترتیبی برای پرداخت محکوم به بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای حکم و استیفا محکوم به از آن میسر باشد و در صورتی که خود را قادر به اجرای مفاد اجراییه نداند باید ظرف مهلت مزبو جامع دارایی خود را به قسمت اجرا تسلیم کند و اگر مالی ندارد صریحا اعلام نماید هر گاه ظرف سه سال بعد از انقضا مهلت مذکور معلوم شود که محکوم علیه قادر به اجرای حکم و پرداخت محکوم به بوده لیکن برای فرار از آن اموال خود را معرفی نکرده یا صورت خلاف واقع از دارایی خود داده به نحوی که اجرای تمام یا قسمتی از مفاد اجراییه متعسر گردیده باشد به حبس جنحه ای از شصت و یک روز تا شش ماه محکوم خواهد شد.

همچنین لازم به ذکر است محکوم له پرونده به استناد ماده (۵۲۱) قانون آیین دادرسی مدنی فقط می تواند هزینه هایی را مطالبه کند که برای اثبات دعوا یا دفاع لازم و ضروری بوده و در صورتی که دعوای مطروحه در دادگاه منجر به سازش شود حکم به مطالبه خسارت نسبت به آن دعوا صادر نخواهد شد مگر به استناد ماده (۵۱۷) قانون آیین دادرسی مدنی طرفین دعوای ضمن سازش قراری نسبت به پرداخت خسارت داده باشند که در این صورت طبق همان قرار عمل خواهد شد.


محکوم علیه و محکوم له یعنی چی


جمع بندی مفاهیم محکوم علیه و محکوم له

آنچه پیرامون آشنایی با مفاهیم محکوم علیه و محکوم له ضروری تلقی می شدند بیان شد. امید است این مطالب توانسته باشند اطلاعات شما عزیزان را در خصوص محکوم علیه و محکوم له ارتقا دهد. همواره توجه داشته باشید که با مراجعه یا تماس با مشاوره حقوقی، اطالاعات به روزی پیرامون مسائل قانونی و حقوقی کسب نمایید.


در صورت داشتن هرگونه سوال یا مسئله درباره محکوم علیه و محکوم له می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران