جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
مدت زمان اجرای طلاق توافقی چقدر است؟

مدت زمان اجرای طلاق توافقی چقدر است؟

مدت زمان اجرای طلاق توافقی چقدر است؟

از ازدواج در دین ما به عنوان سنت پیامبر یاد می‌شود که همواره به آن تاکید شده است. ولی باید توجه داشت که همه ازدواج ها موفق نیستند. و ممکن است در برخی موارد زوجین دچار اختلافاتی شوند که باعث شود که اقدام به طلاق کنند. در دین و در قانون مدنی کشور ما روش های متفاوتی برای جدایی یا همان طلاق وجود دارد. یکی از این موارد را باید طلاق توافقی نامید که زوجین با تصمیم خود اقدام به انجام آن می‌گیرند. در همین ابتدا باید توضیح دهیم که استفاده از یک مشاوره حقوقی مناسب می‌تواند در این شرایط کمک شایانی به زوجینی که قصد جدایی دارند کند. ولی در هر صورت ما در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد طلاق توافقی و مدت زمان اجرای آن توضیحاتی به شما عزیزان ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

طلاق توافقی به چه معناس؟

همان‌گونه که قبل‌تر بیان کردیم طلاق جنبه های متفاوتی دارد. و زوجین ممکن است از روش های متفاوتی اقدام به طلاق کنند. ولی نمی‌توان این نکته را کتمان کرد که اکثر این موارد دچار پیچیدگی ها و شرایط سخت هستند. ولی در بین تمامی این موارد موردی وجود دارد به اسم طلاق توافقی که به مراتب شرایط آسان تری برای زوجین ایجاد کرده تا بتوانند طلاق خود را جاری کنند.

در طلاق توافقی زن و مرد در کمال آرامش و به صورت قانونی و شرعی در خصوص حقوق و تکالیف مربوط به عقد نکاح شان به یک توافق و جمع ‌بندی نهایی رسیده و با مراجعه به محاکم قضایی، نسبت به ارائه درخواست طلاق توافقی اقدام می نمایند. در زمان اجرای این نوع طلاق زوجین بر مواردی همچون مهریه، نفقه، حضانت فرزند و از این قبیل موارد با یکدیگر به توافق کامل می‌رسند و از مشکلات احتمالی دوری می‌کنند.


مدت زمان طلاق توافقی


مدت زمان اجرای طلاق توافقی

در رابطه با مدت زمانی که طول می‌کشد تا طلاق توافقی صورت بگیرد، باید گفت که این موضوع بر اساس تشخیص و نظر دادگاه شهرستان مذکور است. ولی باید اشاره کرد در بسیاری از موارد دیده شده است که برای زوجین مشاوره های اجباری طلاق در نظر گرفته می‌شود که این مورد خود باعث طولانی تر شدن روند طلاق است.

این مشاوره از آن جهت است که شاید زوجین تصمیمی سریع گرفته باشند و این مشاوره ها باعث شود که زوجین طی این مدت زمان از طلاق خود منصرف شوند. البته باید گفت در برخی موارد این موضوع مثمر است و در برخی موارد این موضوع تاثیر چندانی ندارد و موضوع طلاق به حدی جدی و حاد شده است که این راهکار نیز تاثیری ��ر تصمیم زوجین ندارد.

در برخی از محاکم قضایی، دادگاه مذکور سریعا اقدام به اجرای پرونده طلاق می‌کنند و در کمترین زمان ممکن اقدام به صدور آن می‌کنند. به همین منظور در کل نمی‌توان مدت زمان ثابتی برای اجرای حکم طلاق در نظر گرفت.

در ادامه این موارد باید گفت در برخی موارد ممکن است طلاق توافقی طی مدت زمان 3 تا 5 روز انجام شود و زن و شوهر از یکدیگر طلاق بگیرند. در بعضی موارد نیز ممکن است به دلیل حساسیت دادگاه و مشخص نشدن برخی مسائل بین زوجین دادگاه طولانی و فرسایشی شود. به همین دلیل باید گفت در طلاق توافقی پیشنهاد می‌شود با مشاوره گرفتن در مسائل حقوقی با یک وکیل مجرب می‌تواند زمان مد نظر را تا حد زیادی کاهش داد.
مشاوره اجباری طلاق توافقی

طی صحبت ها و مواردی که همواره در رابطه با طلاق توافقی بیان شده است باید گفت که مشاوره اجباری مدتی است که به روند طلاق توافقی اضافه شده است که خود این مشاوره تا 45 روز ممکن است روند طلاق را به عقب اندازد. 

تاثیر وکیل در طلاق توافقی

همواره ما تاکید داریم که استفاده از یک وکیل مجرب می‌تواند کمک شایانی به سرعت روند اجرای طلاق کند. به همین منظور باید گفت که در طلاق توافقی، مشاوره و داشتن یک وکیل مناسب می‌تواند باعث شود که توافقات و جمع بندی زوجین پیرامون حقوق و تکالیف هر یک را به صورت رسمی به نگارش درآورده و به مرجع قضایی ارائه نماید. 

در انتها باید گفت که با مرور تمامی موارد بیان شده به هیچ وجه نمی‌توان زمان مشخصی را برای روند اجرای طلاق توافقی عنوان کرد. ولی با تمام این تفاسیر یک مشاوره حقوقی مناسب می‌تواند کمک شایانی به افرادی که قصد دارند از یکدیگر جدا شوند داشته باشد.


در صورت بروز مشکلات  در هر زمینه حقوقی  می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران