جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
شرایط مطالبه مهریه از پدرشوهر در صورت فوت همسر پس طلاق

شرایط مطالبه مهریه از پدرشوهر در صورت فوت همسر پس طلاق

شرایط مطالبه مهریه در صورت فوت همسر پس طلا از پدرشوهر 

نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که در هرجامعه و هر خانواده ای ممکن است اختلافات اوج گرفته و باعث طلاق عاطفی و یا جدایی قطعی شود. به همین منظور در دین ما موردی تعیین شده است به اسم طلاق، در صورتی که زوجین با اختلافات گسترده رو به رو شوند این امکان را دارند از یکدیگر جداشوند. اما این جدایی مواردی هم دارد که طرفین حتما باید به آن دقت داشته باشند. 

یکی از این موارد مهریه زوجه است. در قانون اسلامی کشور مهریه جزو قوانین لاینفک و غیر قابل رد در ازدواج و طلاق است. و در قانون به صراحت این موضوع را حق زن دانسته است. اما شرایط دریافت آن در برخی موارد دچار سوال است. یکی از این موارد در صورتی است که همسر بعد از طلاق فوت کند. حال باید دید در این شرابط زوجه می‌تواند مهریه خود را از پدرشوهر مطالبه کند یا خیر؟ برای جواب به این سوال در ادامه با ما همراه باشید.


فوت همسر


شرایط گرفتن مهریه

طبق آنچه در قانون مدنی کشور عنوان شده است، مهریه به مالی گفته می‌شود که توسط زوج باید در زمان نکاح به زوجه پرداخت کند و یا متعهد به پرداخت آن می‌شود. این نکته در عقد نامه به صورت کتبی درج شده و زوج آن را به امضا می‌رساند..

طبق آنچه بیان شد مهریه حقی است قانونی و شرعی برای زن، که مرد باید هرزمان که همسر خود آن را مطالبه کرد،آن را پرداخت کند و اقدامات لازم را انجام دهد. طبق قوانین مدنی کشور مهریه حق زن می‌باشد و عدم پرداخت مهریه از جانب مرد را به عنوان جرم در نظر گرفته و مجازاتی همچون حبس را برای آن مقرر کرده است.

در مسیر یک زندگی ممکن است ازدواج دچار مشکل شود و بحث طلاق پیش آید و زوجین از یکدیگر طلاق بگیرند،لازم به ذکر است در مواردی که شوهر فوت نماید نیز حق مهریه زن پابرجاست و به دلیل آنکه؛ مهریه دینی ممتاز است، در قدم نخست از میراث متوفی تامین می‌شود. در همین رابطه باید گفت که پدر شوهر در این موارد چه وظیفه ای دارد؟


مطالبه مهریهشرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر

از منظر قانون مهریه از تکالیف زوج در تعهد به زوجه است، پس بنابراین پدرشوهر نسبت به این موضوع تعهدی ندارد.لذا در مواردی که همسر تمکن مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد خطری پدرشوهر را تهدید نمی‌کند. 


پس باید گفت که مهریه چه عندالمطالبه چه عند الاستطاعه باشد این تعهد مرد است که نسبت به پرداخت آن اقدام کند. و زن می‌تواند به دادگاه یا دفاتر ثبت مراجعه نموده و نسبت به مطالبه و اجرای مهریه اقدام نماید. همچنین دادگاه در صورتی که مرد دارای اموال یا سرمایه قابل وصولی باشد؛ تامین اموال را انجام داده و حق مهریه زن را وصول می‌نماید. همچنین در صورتی که مرد از تمکن مالی جهت پرداخت مهریه عاجز باشد؛ می‌تواند با تقدیم دادخواست اعسار به دادگاه، تقاضای تقسیط مهریه را نماید.


طلاق از همسر


شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر در شرایطی وی تعهدی داده باشد

طبق آنچه قبل تر بیان کردیم پدرشوهر از منظر قانون تعهدی در قبال مهریه پسر خود ندارد ولی در مواردی مشاهده شده است که پدر شوهر موضوع پرداخت مهریه از جانب پسرش را در عقد نامه ضمانت یا تعهد کرده است.

در این موارد زوجه این حق را دارد که مهریه خود را از پدرشوهر خود مطالبه کند،لازم به توضیح است که پدر شوهر باید تعهد و ضمانت پرداخت مهریه را به صورت قانونی به امضاء رسانده باشد. و هرگونه تعهد شفاهی و ضمانت شفاهی از منظر قانون اعتبار چندانی ندارد.

در صورتی که پدرشوهر فوت کرده باشد و تعهد مهریه به زوجه داده باشد، زن می‌تواند که تقاضای مهریه خود را از طریق ورثه پیگیری کند و ورثه مکلف به پرداخت مهریه به عنوان دین ممتاز از محل سهم الارث می‌باشند.


تکلیف مهریه زن بعد از فوت شوهر 

در برخی موارد ممکن است شوهر فوت کرده باشد و زوجه نیز خواستار مهریه خود باشددر این موارد باید گفت که از نظر شرعی و قانون به عنوان طلب ممتاز تلقی می‌شود. پس باید گفت که رسیدگی به این طلب را در اولویت امور مالی قرار می‌گیرد. و قبل از پرداخت هرگونه بدهی شخص متوفی باید طلب ممتاز وی که همان مهریه است پرداخت و تسویه شود.

پس طبق آنچه بیان شد اگز مرد فوت کرده باشد در ابتدا وصی متوفی باید اقدام به پرداخت مهریه کرده و از نظر مالی با وی تسویه کند و پس از آن اقدام به پرداخت مابقی دیون و تقسیم اموال بین ورثه با رعایت موازین حقوقی برقرار شود.

از دیدگاهی دیگر پس از فوت زوجه و در صورت عدم وجود اموال برای ارثه، سایر اعضای خانواده و وراث وی از جمله پدر شوهر تکلیفی در خصوص پرداخت مهریه زوجه ندارند و زن این امکان را ندارد که اقدام قانونی علیه وراث در صورت عدم پرداخت مهریه انجام دهد.


جدایی از همسر


آیا شرایط گرفتن مهریه از پدر شوهر امکان پذیر می‌باشد؟

لازم به توضیح است که اگر شوهر در قید حیات باشد، ولی پدر شوهر فوت کرده باشد و دیگر افراد از این شرایط ارثی ببرند . و همچنین وارث اموال و سرمایه‌ای شود، در این زمان زن می‌تواند مهریه خود را از طریق اموال ارثب وصول کند، البته این مورد نیازمند وکلای مجرب و مشاوره حقوقی مناسب در این مورد است

همچنین در نهایت باید به این نکته دقت داشت که در صورتی که زوجه فوت کرده باشد، ورثه وی حق پیگیری مهریه را دارند، که این موضوع هم مانند مورد قبلی باید با یک مشاوره حقوقی مناسب می‌توانند اقدام کنند.


در صورت بروز مشکلات  در هر زمینه حقوقی  می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران