جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
مشاوره حقوقی، بستر عدالت اجتماعی است

مشاوره حقوقی، بستر عدالت اجتماعی است

مشاوره حقوقی، یکی از حرفه های علمی و کاربردی با اعتبار اجتماعی بالا در سرتا سر دنیا است، که لزوم به وجود و فعالیت آن، انکار ناشدنی است.

مشاوره حقوقی، حوزه حل اخلافات نیست، با آگاهی از نقش و تسلط مشاوره حقوقی در مسائل قانونی و دعاوی قضایی و نیز دریافت وجوه قانونی و اشراف بر ابعاد حقوقی شخصی خویش از طریق مشاوره حقوقی، می توان اینگونه تعبیر نمود که این حرفه، حتی، می تواند به واسطه شناخت از مسائل پیچیده قضایی، و بر این اساس، با پیش بینی های حقوقی، باعث پیشگیری از اختلاف های آتی و گره های کور در روابط بین فردی در جامعه گردد. به قولی جنگ اول به از صلح آخر!

مشاوره حقوقی، کانونی است برای شناخت آنچه به عنوان یک شهروند، یک محصل، یک کارگر یا کارمند، یک کارفرما و مدیر، یک عضو خانواده، یک همسایه، یک همسر، یک کودک، یک زن، یک فروشنده و یا یک خریدار، مشمول حال شما، جهت حمایت های قانونی و حقوقی فردی می باشد.


مشاوره حقوقی، کانون مصالح اجتماعی است.

انسان، یک موجود روابط محور است. حتی در خلوت گزینانه ترین سبک زندگی خویش، در ارتباط با دیگران قرار دارد، این " دیگران "، حتی می توانند مسائل، افراد و سازمان های حقوقی و یا حقیقی باشند، که فرد تاکنون به طور مستقیم برخوردی با آن ها نداشته است. 

یک انسان تنها هم، باید مسائل همسایگی را رعایت کند، او یک شهروند است که حق و حقوقی دارد، او ملزم به رعایت قوانین مدنی من جمله قوانین راهنمایی و رانندگی است، او برای درآمدش به صورت خود مختار یا در استخدام کارفرمایی، کار می کند و در این زمینه نیز حق و حقوقی دارد. او به خرید ملک و باقی ضروریات زندگی اش، مدیریت اموالش، بهره مندی از حقوقی که حتی متناسب با سن یا جنسیت یا سایر شرایطش، به او تعلق می گیرد، نیاز به آگاهی و اشراف کامل دارد.

مشاوره حقوقی بستر عدالت اجتماعی است


شناخت این حقوق، با توجه به پیچیدگی و پویایی و گوناگونی مسائل قضایی و حقوقی، امری نیست که برای عوام مردم، حتی افراد شاخص و برجسته، میسر باشد، لذا وجود افراد کارکشته با تجربه و مهارت با دانش کافی و وافی در این امور، جهت راهنمایی، شفاف سازی و مشاوره و در صورت لزوم برای مداخله و کمک و کالت، ضروری است. لذا مشاوره حقوقی، تنها برای وقتی که آب از سر گذشت و شرایط بحرانی و تنش آلود روابط مادی و قانونی در محضر مراجع شرعی و قضایی نیست، بلکه مشاوره حقوقی بستری آگاهی بخش، برای شفافیت ذهن افراد یک جامعه در مورد جایگاهشان در دایره تعریفات حقوقی از آن ها است.


مشاوره حقوقی، به ایجاد صلح و عدالت، کمک می کند.

مثلا به عنوان یک کودک، یک همسر و یا یک زن یا مرد، چه تعاریف و تسهیلات حقوقی و ��ضایی شامل حال افراد می شود؟ کجا و در چه مواقعی می تواند بفهمد که حقی از او ضایع شده است؟ چگونه مراقب حریم قانونی و حقوقی خودش و دیگران باشد؟ و در صورت تنش های احتمالی، چگونه مناسب ترین راهکار و واکنش را برگزیند؟ 

حال اگر افراد جامعه، مانند ضرورت آموزش و رفتن به مدرسه، ضرورت مراجعه به مشاوره حقوقی را درک کنند، و بدین گونه، آگاهی افراد از حقوق مدنی و شهروندی خود و دیگران، بیشتر شود، چه بسا که بسیاری از ادعاها و حق به جانب بودن ها، از بین برود، تنش ها رفع گشته و یا حتی پیشگیری شود، و نیز حقی از کسی، نادانسته تضییع نگردد. 

چه بسیارند افرادی که بدون شناخت و داشتن دانش کامل از مسائل حقوقی خود و دیگران، موجب از بین رفتن حقی، در اثنای روابط شخصی و یا رسمی خود می شوند، و یا از مورد تجاوز قرار گرفتن حقوق خود، بی خبرند؛ زین روی، با آگاهی از این گونه مسائل به موهبت وجود مشاوره حقوقی، نه تنها عدالت اجتماعی، به خطر نمی افتد، بلکه چه در عیان و چه در نهان، چه تعمدی و چه سهوا، ظلمی روا داشته نمی شود، و مظلومی متولد نمی گردد؛ چه برسد به آنکه گسترش یافته و سیستماتیک شود.

مشاور حقوقی به عملکرد افراد برای مسائل حقوقی و قضایی زندگی شان کمک می کند


آیا مشاوره حقوقی، همان وکالت است؟

شاید بسیاری از مردم، گمان می برند که مشاوره حقوقی، همان وکالت است، اما این طور نیست. 

در واقع یک وکیل، به امر مشاوره حقوقی برای موکل خود، نیز می پردازد، اما یک مشاور حقوقی الزاما وکیل مراجعینش نمی باشد. به عبارتی، شما می توانید از خدمات مشاوره حقوقی بهره ببرید، بدون آنکه قصد دادن وکالت به مشاور حقوقی خود را داشته باشید.

ضمنا، بسیاری از افرادی که درس خوانده رشته حقوق هستند و به امر مشاوره حقوقی، مشغولند، وارد حوزه وکالت نمی شوند.

مشاوره حقوقی می تواند به صورت موردی و یا مستمر درخواست شود. برخی از موسسات حقوقی، در کنار سایر خدمات خود، به ارائه خدمات در زمینه مشاوره حقوقی در یک زمینه تخصصی و یا در عموم حوزه های قانونی، حتی گاهی به صورت رایگان، می پردازند.

امروزه فرآیند مشاوره حقوقی از راه دور، از طریق تماس تلفنی و نیز به صورت آنلاین توسط سایت های حقوقی معتبر، ممکن شده است.


برخی از قضات بازنشسته دیوان قضایی نیز ممکن است، در زمینه مشاوره حقوقی، فعالیت کنند. برای فعالیت در این حوزه، داشتن مدرک و اطلاعات کامل در مورد مسائل قانونی و حقوقی هر کشوری که مشاورین در آن در حال فعالیت هستند و نیز بهره مندی از مجوز های حقوقی لازم در آن کشور و جامعه، ضرورت دارد.

گاهی حتی برای یافتن یک وکیل مناسب و مطمئن، می توان از موسسات مشاوره حقوقی، راهنمایی گرفت. این گونه موسسات هم از سوابق کاری وکلا اطلاع دارند و هم اگر مشخصا وکیلی را معرفی نکنند، مشخصات مناسب بودن یک وکیل و کارهایی که برای دادن وکالت و نیز بعدها توسط وکیل مربوطه، باید انجام شود را توضیح می دهند و به این صورت در امر انتخاب وکیل کارآمد و حرفه ای کمک می نمایند.

گستره فعالیت و کاربرد مشاوره حقوقی، بسیار وسیع و چندگان است. سازمان ها، نهاد ها، حتی دولت ها و هر نوع نهاد یا شخصیتی که مشمول هر نوع ارتباط بین فردی است، به مشاوره حقوقی احتیاج دارد.

هر چه رتبه و رده اجتماعی بالاتر رود، هر چه اعتبار و نفوذ بیشتر گردد، لزوم بهره مندی از مشاوره حقوقی، بیشتر و حساس تر می گردد.


در صورت بروز مشکلات  در هر زمینه حقوقی  می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران