جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
شرایط قانونی تنظیم قولنامه در ایران

شرایط قانونی تنظیم قولنامه در ایران

تنظیم قولنامه برای یک معامله از چه مواردی تشکیل شده است؟

برای همه در شرایط های مختلف این اتفاق افتاده است که احتیاج به خرید یا فروش داشته باشند. ولی ممکن است که این مقدمات برای افراد فراهم نباشد. این موضوعات ممکن است در مواردی همچون خرید و فروش پیش آید که افراد دچار اختلال در قراداد خود شوند. به همین منظور افراد برای آنکه بهتر بتوانند شرایط و خواسته خود را با طرف قرار داد مشخص کنند. اقدام به تنظیم سندی می‌کنند. در ادامه این مقاله بیشتر با تنظیم اسناد خرید و فروش همچون قولنامه آشنا خواهیم شد. در ادامه با ماهمراه باشید.

قولنامه

قولنامه در حقیقت نوشته ای است برای عقد قراردادی که طرفین با یکدیگر بسته و یک طرف معامله ضمانت مالی به شخص مقابل خود می‌دهد. طبق ماده 10 قانون مدنی کشور این موضوع در رابطه با قراردادهای یاد شده الزامی است یعنی در حدود تعهداتی که در متن قولنامه شده می‌توان از طریق دادگاه، طرف متخلف را ملزم به انجام آن تعهدات کرد. درخصوص الزام‌آور بودن قولنامه بین نویسندگان حقوق مدنی هیچگونه اختلاف‌نظری وجود ندارد

مبایعه نامه 

در عرف و در زبان حقوقی مبایعه نامه در حقیقت همان الزاماتی است که در قولنامه قرار دارد ولی در حقیقت لفظ تنظیم قولنامه با مبایعه نامه در تفاوت است، و بار حقوقی متفاوتی در آن ها وجود دارد قولنامه مانند سایر قراردادهایی که طرفین برای انجام تعهدی تنظیم می‌کنند، در دادگاه معتبر است و باید مفاد آن را اجرا کنند و به موجب آن می‌توان الزام (اجبار) طرفی را که از انجام تعهدش خودداری می‌کند از دادگاه درخواست کرد.

شرایط قانونی تنظیم قولنامه در ایران - مشاوره حقوقی اوستا

وجه التزام قولنامه

در یک قرارداد، طرفین برای آنکه قولنامه محکم باشد و طرفین از تعهدات خود سر باز نزنند. مکلف به پرداخت مبلغی به طرف دیگر می‌شوند. این مبلغ را به اصطلاح وجه التزام می‌گویند. و از روش های متفاوت می‌شود این موضوع را در قولنامه بنا نهاد.

  1. به طور معمول در قولنامه این موضوع قید می‌گردد که در صورتی که فروشنده یا خریدار از اجرای مفاد تعهد خویش امتناع کند، مبلغی بابت فسخ معامله باید پرداخت کند.همچنین اگر فروشنده به تعهد خود در قبال چیزی که در قولنامه قید شده است عمل نکند، خریدار می‌تواند با احراز عدم اجرای تعهد وجه التزام تعیین‌شده را مطالبه کند و نمی‌توان هم وجه التزام را بگیرد و هم از فروشنده بخواهد که مورد معامله را با سند رسمی به وی انتقال دهد.
  2. طبق مقررات قولنامه طرف��ن یک قرارداد با یکدیگر توافق می‌کنند که در تاریخی مشخص در دفترخانه حاضر شوند و سند رسمی خود را تنظیم کنند لازم به ذکر است که در صورتی که یکی از طرفیت در دفترخانه حضور نیابد،وی بخاطر عدم حضور باید مبلغ مشخصی را به طرف دیگر بپردازد و تعهد خویش را نیز انجام دهد.
  3. در صورتی که در قولنامه مابین طرفیت قید گردد که در تاریخ مشخص و در دفتر خانه مشخص حاضر شوند و سند رسمی تنظیم کنند و در صورت عدم حضور یا امتناع فروشنده، فروشنده ملزم به انتقال و پرداخت روزانه مبلغی باید به عنوان خسارت بپردازد. همچنین  کسی که وجه التزام را مطالبه می‌کند، باید خود تعهداتش را کامل انجام داده باشد. 

توصیه به خریدار در مورد قولنامه

در رابطه با قولنامه بهتر است خریدار تمامی مشخصات مال خریداری شده را با آنچه در قولنامه ذکر شده است مطابقت دهد همچنین از این بابت مطمئن شود که مال در وثیقه یا رهن یا در توقیف نباشد. اگر مورد معامله، ملک است، بررسی شود که مواردی مانند آب، برق، گاز، تلفن، پارکینگ و انباری به طور روشن در سند توصیف شده باشد.

اگر کسی که قولنامه را امضا می‌کند، خود مالک نیست، بلکه وکیل یا ولی یا قیم مالک است، دلایل احراز سمت آنها بررسی شود تا مشخص شود آیا وکیل در وکالت‌نامه خود حق فروش و گرفتن قیمت مال را دارد یا خیر،  و اگر امضاکننده ولی مالک است، مطمئن شود که در زمان امضای قولنامه توسط ولی، کودک، بالغ نشده است

در رابطه با مواردی که مال از طریق ارث به فروشنده انتقال یافته است ، خریدار باید گواهی انحصار وراثت را ببیند و فتوکپی برابر اصل آن را نیز از فروشنده بگیرد و همچنین تصفیه حساب مالیات بر ارث را نیز ملاحظه کند. همچنین بهتر است خریدار مطمئن شود که فروشنده ممنوع‌المعامله یا مشمول فراری نظام وظیفه نباشد.

توصیه‌هایی به فروشنده

  • فروشنده باید از توان مالی خریدار اطمنیان کامل حاصل کند، و بهتر است  شروطی در تنظیم قولنامه آورده شود که در صورت عدم پرداخت قیمت یا ناتوانی از پرداخت قیمت معامله، برای فروشنده حق برهم زدن معامله وجود داشته باشد.
  • در معامله این موضوع اهمیت بسیاری دارد که فروشنده قبل از دریافت تمام قیمت به خریدار تحویل ندهد. حتماً در خصوص پرداخت مابقی قیمت از طرف خریدار، زمان تعیین شده و این نکته ذکر شود. 


در صورت بروز مشکلات  در هر زمینه حقوقی  می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران