جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
یک مشاوره حقوقی چه کمکی می تواند به شما داشته باشد؟

یک مشاوره حقوقی چه کمکی می تواند به شما داشته باشد؟

مشاوره حقوقی

مشاور حقوقی کسی است که مشاوره حقوقی تخصصی و حرفه ای را به طور قراردادی به افراد حقیقی و یا حقوقی می دهد.

فارغ التحصیلان رشته حقوق علاوه بر مشاغل وکالت، قضاوت و سردفتری، می توانند به شغل مشاوره حقوقی نیز بپردازند. اشخاص حقیقی و حقوقی به دلیل ناآگاهی در مورد مسائل حقوقی برای متضرر نشدن در امور مختلف حقوقی خود، به مشاور حقوقی می توانند نیاز داشته باشند. مشاور حقوقی در حیطه تخصصی خود، به مدیران و ذی نفعان شرکت کمک می کند که ضمن توجه به مسؤولیت‌های کیفری، حقوقی، جزایی و انتظامی تصمیم هایشان، تصمیمات صحیح‌تری اتخاذ کنند و همچنین در مواجه با مسایل حقوقی سازمانی به آنها در حل‌وفصل مشکلاتشان یاری می‌رساند. امروزه در بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها قسمت مهمی به نام مشاور حقوقی وجود دارد که از یک یا چند تن از کارشناسان مشاور حقوقی تشکیل شده است.

مشاوره حقوقی و کمک های مربوط به آن

مسئولیت های مشاور حقوقی

مسئولیت های مشاور حقوقی شامل ارائه مشاوره حقوقی، کمک کردن در رسیدگی به دعاوی، آنالیز و شناسایی مسائل حقوقی، تهیه و تنظیم اسناد حقوقی و غیره است، به طوری که سازمان حداکثر سود را کسب می کند و هیچگونه اقدام قانونی علیه سازمان صورت نمی گیرد. این متخصص باید از شرکت در برابر عوارض قانونی احتمالی محافظت کند. این مشاوره ها ممکن است دارای تخصص های حقوقی خاصی مانند دارایی، مالیات، املاک و مستغلات، ضمانت و غیره باشند. وظایف آنها با توجه به رشته ای که در آن متخصص می شوند متفاوت خواهد بود و به انتظارات کارفرما نیز بستگی دارد. مشاور حقوقی باید دانش نظری خود را به گونه ای به کار ببندد که در راه حل های تجاری عملی نیز صدق کند.


مهارت ها و توانایی های مشاور حقوقی

یک مشاور حقوقی باید از لحاظ فنی مهارت لازم را در امور حقوقی داشته باشد و از دانش قانونی آن کشور نیز کاملا آگاه باشد. او باید توانایی آنالیز دعاوی و مشکلات حقوقی و غیره را داشته باشد. او باید مهارت های ارتباطی قوی داشته باشد و باید بتواند به طور مستقل کار کند. او باید بتواند اطلاعات پیچیده را به روشی ساده منتقل کند و از صحت اطلاعات ارائه شده اطمینان حاصل کند. او باید توجه جدی به جزئیات داشته باشد و باید بتواند کارها و درخواست های داده شده را سریع و دقیق انجام دهد. او باید بتواند ضمن انجام وظایف خود، سیاست مداری، انگیزه و درایت بالایی را نشان دهد. او باید با قوانین فعلی به روز شود و بتواند آن ها را در موقعیت های مناسب تفسیر و به اجرا درآورد. مهارت های مشاوره، نظارت، تحقیق و رسیدگی خوب می توانند مزیت های دیگر در این زمینه باشند. 

شخصی که به عنوان مشاور حقوقی شناخته می‌شود باید توانایی تصمیم‌گیری در شرایط حساس را داشته باشد.  سخنوری مناسب و توانایی‌های متقاعد کردن افراد از دیگر مهارت‌های مشاوره حقوقی است.  داشتن صداقت و درستی در تمامی کارها جزو مهارت‌های این شغل محسوب می‌شود.  علاوه بر موارد گفته‌شده امانت داری در سِمَت مشاوره حقوقی بسیار مهم است چرا که اسناد و مدارک مهم شرکت به مشاوران حقوقی سپرده می‌شود.  یک مشاوره حقوقی مسلط به قوانین باید بتواند در شرایط حساس تجزیه‌ و تحلیل مناسبی داشته باشد.  فردی که به عنوان مشاور حقوقی در حال انجام فعالیت است باید علاوه بر شناخت کافی قوانین در حیطه کاری خود، از قوانین شرکت مربوطه نیز مطلع باشد.  یک مشاور حقوقی باید بتواند متن‌های مناسب و مختلفی را برای عقد قرار شرکت با سایر شرکت‌ها نگارش کند.  یک مشاور حقوقی فعال باید در زمان حساس، اطلاعات لازم و کلیدی را به مدیران شرکت اعلام کند.  شخصی که به عنوان یک مشاوره حقوقی شرکت در نظر گرفته می‌شود باید بتواند به شکایات و دعاوی حقوقی و اداری رسیدگی کند.  جمع‌آوری اطلاعات مهم، قوانین و دستورالعمل‌ها از دیگر مهارت‌های مورد نیاز مشاوره حقوقی است.

مشاوره حقوقی


مدرک علمی و دانش مشاور حقوقی
مدرک تحصیلی لیسانس در رشته حقوق برای اتخاذ این شغل مورد نیاز است اما افرادی که دارای مدرک تحصیلی بالاتری در رشته حقوق هستند (کارشناسی ارشد، دکتری) و یا دارای تجربه در زمینه رسیدگی به موضوعات متنوع تر حقوقی تجربه هستند و یا با جدیدترین دانش در مورد موضوعات حقوقی به روز هستند در اولویت انتخاب برای انعقاد قرارداد کاری با شرکت ها می باشند. میزان حقوق مشاور حقوقی بسته به رشته تخصصی وی، مهارت، دانش و تجربه فرد متفاوت است.

مزایای داشتن مشاور حقوقی

 • کمک به تنظیم قرارداد حقوقی
 • جلوگیری از اطاله (طولانی شدن) قرارداد
 • هزینه کمتر

حوزه های کاری مشاور حقوقی:

1- امور قراردادها

وظیفه او بررسی قرارداد، پیش بینی تمام خسارت ها، مسئولیت ها، اختیارات فسخ و ضمانت ها و شروط عقد، مدیریت امور حقوقی کارفرما اعم از چک و سفته، تهیه پیش نویس قرارداد استاندارد، بدون ابهام و فنی و با در نظر گرفتن قوانین حاکم بر کشور در آن (که بدون در نظر گرفتن آن ها، قرارداد باطل می شود) و در نهایت تایید و امضای آن است. همچنین ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه ها، مزایده ها، جمع آوری، بررسی و تنطیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه ها، آئین نامه ها، دستورالعمل و غیره، انجام کلیه امور مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت ها (عمدتا در شرکت های خصوصی) و نظارت بر کار کلیه کارمندان زیر مجموعه، برای اطمینان از بودن فعالیت آنها در جهت حقوقی مورد نظر از جمله وظایف اوست.  

2- امور دعاوی

در صورت درگیر شدن شرکت با دعاوی مختلف، تهیه و تدوین لوایح مورد نیاز و به عهده گیری وکالت شرکت در صورت داشتن پروانه وکالت به عهده اوست (بدون داشتن پروانه وکالت، با داشتن دو سال سابقه کاری در آن شرکت می تواند با ارائه معرفی نامه از شرکت، نماینده حقوقی آن شرکت در دادگاه باشد و تا حدودی کار وکیل را انجام دهد.). حق الزحمه او یا حق الزحمه ساعتی تعیین شده در قرار داد است (هزینه تمبر الساقی به عهده شرکت است)، یا مبلغی بیشتر همانند وکلای عادی است. مشاور حقوقی وظیفه مشارکت در مسائل دعاوی مختلف شرکت، ایراد توصیه ها و پیش نویس فنی مطابق با قوانین حاکم بر کشور و پیگیری امور مربوط به آن است. 


کمک گرفتن از یک مشاوره حقوقی


3-  امور پژوهشی 

 به منظور راهبری شرکت و حل مشکلات آن، به انجام مطالعات حقوقی، گزارش نتایج و ارائه پیشنهادات می پردازد. گاهی اوقات انجام این امور می تواند با طی مراحل لازم، منجر به پیشنهاد لایحه قانونی جدید یا تغییر و تفسیر قوانین موجود شود.

قرارداد کاری مشاور حقوقی

مشاور حقوقی همانند سایر کارمندان به استخدام رسمی شرکت در نمی آید و فعالیت او با شرکت به صورت قرارداد مشاوره است و از این رو همانند سایر کارمندان عادی سنوات، عیدی و پاداش به او تعلق نمی گیرد و دستمزد او ساعتی است. در متن قرارداد مشاوره حقوقی، ساعاتی که مشاور متعهد است در شرکت حضور داشته باشد و دستمزد او به ازای هر ساعت ذکر می شود. 

تفاوت مشاور حقوقی با وکیل

فارغ التحصیلان رشته حقوق در تمامی مقاطع تحصیلی می توانند به مشاوره حقوقی به شرکت ها بپردازند اما وکلا برای شروع فعالیت خود به قبولی در آزمون وکالت که به اخذ پروانه وکالت می انجامد نیاز دارند. گرفتن مشاوره حقوقی در تمامی زمینه‌های تجاری و قراردادها و مذاکرات موجب می شود افراد در کار و فعالیت تجاری خود تصمیمات درست را اتخاذ کنند. اما وکیل معمولا در مواردی به فرد مشاوره می‌دهد که جرم یا مشکلی ایجاد شده و افراد برای بررسی جنبه‌های حقوقی و یا کیفری آن ها نیازمند راهنمایی هستند. 


شغل مشاوره حقوقی چیست؟

مشاوره حقوقی از جمله مشاغلی است که فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند آنرا به عنوان حرفه خود قرار داده و به عنوان یک مشاور حقوقی فعالیت نمایند. جهت تاسیس و شروع به فعالیت مشاوره حقوقی شخص مشاور لازم است:

 1. اولا فارغ التحصیل یکی از رشته های حقوق، فقه و حقوق، مبانی فقه و حقوق اسلامی با دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی باشد.
 2. ثانیا صلاحیت های عمومی و تخصصی جهت تاسیس یک دفتر مشاوره حقوقی را داشته باشد.
 3. ثالثا یک موسسه حقوقی ثبت نموده و در آن به فعالیت مشاوره حقوقی بپردازد که دارای شاخه های مختلفی می باشد.

تفاوت مشاور حقوقی با وکیل دادگستری

مشاور حقوقی ممکن است دارای پروانه وکالت باشد یا پروانه وکالت نداشته باشد و این بدین معنا می باشد که وکلا نیز امکان تاسیس دفاتر مشاوره حقوقی را دارند اما فعالیت به عنوان مشاور حقوقی نیاز به داشتن پروانه وکالت نمی باشد. مشاور حقوقی به عنوان یک مشاور بدون حضور مستقیم در دعوا یا دادگاه؛ اطلاعات حقوقی را به متقاضی ارائه می کند و او را با اطلاعات حقوقی آشنا می سازد. مشاور حقوقی می تواند به عنوان مشاور مدیر یک شرکت تجاری در مکان شرکت مشغول به فعالیت گردد و اطلاعات حقوقی مورد نیاز مدیر را به وی انتقال دهد. همچنین به عنوان مشاور حقوقی یکی از طرفین دعوا؛ اطلاعات حقوقی را در اختیار طرفین پرونده جهت جمع آوری ادله و آمادگی دفاع در دادگاه  قرار می دهد. 


یک مشاوره حقوقی چه کمکی می تواند به شما داشته باشد


مشاوره حقوقی ناظر بر نهاد های سیاسی است

حدود و اختیارات قوای سه گانه، در قانون و در راستای اصل تفکیک قوا، مشخص گردیده است. از جمله توانایی ها و مهارت های حقوقدانان فعال در امر مشاوره حقوقی، تشخیص و تعیین حدود و اختیارات هریک از قوا و پیش گیری از مداخله آن ها در حیطه یکدیگر و نیز، جلوگیری از تداخل وظایف شان می باشد. نهاد مشاوره حقوقی در حقوق اساسی، بر  دامنه حکم رانی و فرمان روایی هریک از نهادهای حکومتی و بخش های قدرت سیاسی، اشراف کامل دارد، و می تواند مداخله جویی های حوزه های مختلف قدرت را شناسایی و با هشدار به دستگاه های ذیربط و توصیه به متولیان امور، مانع از، گسترش و تداوم  دامنه مداخله جویی های ارکان قدرت و فساد آوری های آن گردد.


نیازمندی ها و زمینه های شغلی مشاوره حقوقی 

یک مشاور حقوقی جهت شروع فعالیت حرفه ای خود لازم است ابتدا یک موسسه حقوقی تاسیس و موسسه خود را ثبت نماید و با اخذ مجوزهای مربوطه فعالیت خود را آغاز نماید. مشاور حقوقی جهت ثبت شرکت خود لازم است به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و طبق مقررات مبادرت به ثبت موسسه خود نمابید.

زمینه های فعالیت مشاور حقوقی محدود به گرایش خاصی از رشته حقوق نمی شود و در همه زمینه های حقوقی امکان ارائه مشاوره و فعالیت را دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 • حقوق کار: در روابط بین کارگر و کارفرما اختلافات فراوانی از زمان انعقاد قرارداد تا خاتمه آن متصور است که در تمام این مراحل یک مشاور حقوقی می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار کارفرمایان و کارگران قرار دهد.
 • حقوق مالیات: در مراحل تنظیم اظهارنامه مالیاتی، تعیین مالیات و اعتراضات بسیاری نسبت به آن قوانین پیچیده و متنوع وجود دارد که مؤدیان جهت اطلاع از قوانین مذکور می توانند از دفاتر مشاوره حقوقی که در این زمینه تجربه و مهارت دارند استفاده نمایند.
 • حقوق قراردادها: در مراحل تنظیم قرارداد و اختلافات ناشی از آن با توجه به تنوع قراردادها و پیچیدگی های آن؛ بازرگانان و تجار جهت جلوگیری از خسارات احتمالی و اختلافات قراردادی می بایست از یک مشاور حقوقی در تنظیم قرارداد بهره مند شوند.
 • حقوق کیفری: چنانچه جرمی متوجه اشخاص شود؛ بزه دیدگان و حتی در برخی موارد متهمین جهت دفاع و جلوگیری از تضییع حقوق خود می بایست از یک مشاور حقوقی استفاده نمایند.

آیا میدانید بهترین زمان برای مراحعه به یک مشاوره حققوی خوب چه وقت می باشد؟

این حقیقت است که در کارها روزانه ما به طور معمول به مشاوره حقوقی نیاز داریم . کارمان را می کنیم و زندگیمان را بی‌مشکل پیش میبریم . نیاز به مشاوره حقوقی هنگامی نمایان می گردد که ما در گیر مشاجره شویم . مشاجره در اینجا یک اصطلاح حقوقی است و به طور عده به آن دعاوی می گویند . بحث مدام در م��نای کتک کاری نمی باشد , بلکه بحث از نگاه حقوقی , خیلی محترمانه و در عین اکنون تماما دورازشوخی , هر جور اختلافی را می تواند مشتمل بر شود .

در معاش ما اختلاف‌ها و معضلات به دو شکل حل می شوند . گهگاه به طور اجتماعی و شخصی می‌باشند و ساز و کار‌های شخصی و اجتماعی ما قادر است آن‌ها را برطرف نمایند . برای مثال زمانی راز و همسری دعوایشان میشوند در آغاز تلاش می نمایند میان خویش , آن را برطرف نمایند و صلح و دوستی نمایند ; این یک سازوکار شخصی است . سپس کارایی می‌نمایند با رفتن پیش مشاور و یا این که بزرگ‌تر‌هایشان اختلافشان را حل نمایند , این نیز ساز و فعالیت اجتماعی است . ولی در شرایطی که به دادگاه بازگشت نمایند که ایراد آن‌ها‌را برطرف نماید , از یک سازکار حقوقی برای رفع نقص‌ خویش به کار گیری کرده‌اند .در صورت بروز مشکلات  در هر زمینه حقوقی  می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

 1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
 2. تالار گفتگو حقوقی
 3. چت انلاین با مشاوران