جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
انحصار وراثت و روند دریافت گواهی آن

انحصار وراثت و روند دریافت گواهی آن

در بسیاری از موارد دیده شده است که افراد برای تعیین شرابط انحصار وراثت به مشکلات عدیده ای برخورد می‌کنند.خیلی از افرادی که عزیز خود را از دست می‌دهند به طور کلی آمادگی لازم برای انحصار وراثت را ندارند و ممکن است این اتفاق مدت زمان طولانی را در بر بگیرد.

به همین منظور ممکن است که در این مدت وراث نیازمند این باشند که اطلاعات خود را در رابطه با این موضوع بالا ببرند. در این مقاله ما قصد داریم شرایط انحصار وراثت و گواهی آن را برای شما عزیزان به طور کامل شرح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تعیین تکلیف میراث

برای مشخص کردن میراث پس از فوت هر شخصی در ابتدا باید تعداد وراث به صورت کامل مشخص شود. این اتفاق باید از طریق مراجع قانونی با استفاده از تشریفات مشخص شده در قانون صورت می‌پذیرد. پس از مشخص شدن وراث گواهی انحصار وراثت توسط سازمان مربوطه صادر می‌گردد.

در رابطه با انحصار وراثت باید به این صورت توضیح داد که این عمل در حقیقت عبارت است از معلوم کردن تعداد وراث متوفی توسط مراجع مربوطه در حوزه گفته شده است.

طبق قانون مدنی کشور در صورتی که فردی فوت کند موضوع باید توسط اداره ثبت احوال ثبت گردیده و شناسنامه فرد باطل شود و به این ترتیب مراحل بعدی در رابطه با انحصار وراثت شروع می‌شود. 

در مرحله اول ابتدا باید یکی از وراث با مراجعه به دادگاه شورای حل اختلاف فرم مخصوص در رابطه با انحصار وراثت را دریافت و تمامی اسامی که از فرد متوفی ارث می‌برند را مشص کند و پس از آن مدارک شناسایی و اعم از کپی شناسنامه افراد را ضمیمه کند.

از دیگر اقدامات ورثه باید به معرفی دو شاهد که متقاضیان ارث را می‌شناسند است و پس از حضور این دو شاهد از آنها گواهی مربوطه اخذ گردد.

پس از انجام مراحل بالا یکی از متقاضیان به نمایندگی مابقی وراث فهرستی از تمامی دارایی های منقول و غیر منقول شخص متوفی تهیه کرده و به اداره دارایی منطقه محل سکونت متوفی ارائه دهد تا گواهی مالیات بر ارث را دریافت کند.

طبق ماده ماده ۲۰ قانون آئین دادرسی در امور مدنی، فرد متقاضی همراه مدارک از جمله گواهی فوت متوفی، فرم انحصار وراثت، گواهی مالیات بر ارث، شناسنامه و کارت ملی (اصل و کپی) متقاضیان دریافت ارث و استشهادیه شهود که به تأیید یکی از دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد، به دادگاه محل سکونت‌شان مراجعه کرده و درخواست صدور گواهی انحصار وراثت را در دادخواست نوشته و به قاضی ارائه می‌دهد.

پس اقدامات گفته شده قاضی مربوط به پرونده، آن را مورد بررسی قرار داده و پس از بررسی تمامی اسناد مدارک مندج در پرونده د��تور چاپ یک نوبت آگهی در یکی از روزنامه‌های کشور را با هزینه فرد متقاضی صادر می‌کند.

در صورتی که فرد متقاضی نسبت به صدور حکم قاضی اعتراضی نداشته باشد پس از یک ماه به دادگاه مراجعه می‌کند. لازم به ذکر است که در صورتی که اشخاصی نسبت به این موضوع اعتراض داشته باشند می‌توانند ظرف مدت یک ماه اعتراض خود را اعلام کنند تا از حق کسی کسی ضایع نشود.

پس از مراحل یاد شده قاضی به استناد دلایل و مستندات پرونده، با صدور گواهی انحصار وراثت، سهم‌الارث وراث را براساس نسبت آنها با متوفی صادر خواهد کرد.اشخاص ذینفع در ترکه، غیر از وراث

 • طلبکار یا طلبکاران شخص متوفی، به منظور تشخیص رسمی وراث برای گرفتن سهم ایشان از بدهی متوفی که به نسبت سهم الارث بر عهده آنان قرار می‌گیرد
 • وصی در مواردی که تعیین وراث برای تنفیذ و اجرای وصایای متوفی لازم است.
 • موصی‌له به خاطر حقی که نسبت به موصی به پیدا می‌کند، در مواردی که تنفیذ وصیت مزبور از سوی وراث لازم است.
 • شخصی که از اثبات وراثت شخص دیگری منتفع می‌گردد می‌تواند درخواست انحصار وراثت بدهد.مثل کسی که مالی از ترکه را از وراث خریده است.

مراجعی که متقاضیان می‌توانند گواهی انحصار وراثت را تهیه کنند

تمامی متقاضیانی که قصد دارند که اقدام به انحصار وراثت انجام دهند می‌توانند برای صدور گواهی انحصار وراثت باید به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت دائمی متوفی مراجعه کنند. 

لازم به ذکر است که این افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که رسیدگی به امور دعاوی درباره اصل و نسب متوفی و همچنین  وصیت فرد و با تولیت یا وقف که ممکن است پس از فوت متوفی ایجاد شود کماکان در صلاحیت دادگاه های عمومی استت. در این صورت افراد حتی در صورتکی که نسبت به موضوعات مختلف توافق کنند امکان قابلیت طرح در شورای حل اختلاف را ندارد.


مدارک مورد نیار برای صدور گواهی انحصار وراثت

یک در خواست کتبی  انحصار وراثت باید موارد متفاوتی را شامل شود این موارد را میتوان به موضوعاتی همچون، مشخصات فردی، اقامتگاه قانونی متقاضی یا متقاضیان و همچنین متوفی باشد. ضمنا تمامی وراث باید در این زمینه اقدام به تهیه مدارکی کنند که در ادامه این مدارک را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

 • گواهی فوت متوفی صادر شده از سوی اداره ثبت احوال
 • کپی شناسنامه وراث
 • کپی عقدنامه همسر دائمی متوفی در صورت لزوم
 • فرمی به عنوان استشهادیه که دال بر منحصر بودن وراث و تمامی اشخاص مربوطه داشته باشد. 
 • گواهی تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارث به اداره امور اقتصادی و دارایی آخرین محل اقامت متوفی. در این مرحله صرفا مشخصات متوفی و اموال و دارایی های وی در فرم مخصوصی به اداره دارایی اعلام می شود و نیازی به پرداخت مالیات نیست.
 • رسیدگی به دعاوی درباره احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه، زرتشتی، کلیمی یا مسیحی در هر مورد بر اساس قواعد همان کیش و آیین انجام می شود بنابراین در صورتی که متوفی از اقلیت های مذهبی باشد نظر مرجع مذهبی مربوطه درباره تقسیم ماترک باید همراه درخواست ارائه شود


در صورت بروز مشکلات  در هر زمینه حقوقی  می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

 1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
 2. تالار گفتگو حقوقی
 3. چت انلاین با مشاوران