جستجو
اوستا در کنار شماست:021-70700007*09129629488*
درباره طلاق توافقی چه می دانید؟

درباره طلاق توافقی چه می دانید؟

هرآنچه باید برای طلاق توافقی بدانیم

واژه طلاق از جمله کلماتی است که گفتن آن  معمولاً هیچوقت لبخندی بر لب فردی نمی‌آورد. به طور کلی همواره با شنیدن  واژه طلاق همگان به یاد مواردی همچون غم، اندوه، رنج و جدایی می‌افتند. ولی خب در جامعه امروزی بشر یکی از مواردی که همواره با جامعه عجین شده است همین موضوع طلاق است. به طورکلی باید گفت طلاق به خودی خود اتفاق مناسبی برای هیچ خانواده‌ای نیست، ولی در برخی موارد ممکن است طلاق بهترین راه برای اشخاص باشد. ولی با همه این اوصاف چیزی از تلخی این موضوع حلال در قانون و در شرع ما کم نمی‌کند. 

در بسیاری از کتاب‌ها و موضعات کارشناسی، اکثریت روانشناسان و جامعه شناسنان بر این باورند که خانواده نقشی اساسی در سرنوشت فرزندان خود دارد. یکی از این موارد مهم که خانواده تاثیر بسزایی در آن دارد مراحل ازدواج است. به همین دلیل می‌توان گفت درصورتی که یک فرد ازدواج موفقی نداشته باشد ممکن است دیگر مسائل مهم در زندگی این شخص را تحت الشعاع قرار دهد.

در این حوزه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مشاوره حقوقی در حوزه‌های ازدواج و حتی طلاق می‌تواند در سرنوشت یک خانواده و یک شخص کمک شایانی کند. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر با مقوله طلاق آشنا شویم و یکی از روش‌های طلاق یعنی طلاق توافقی را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.


طلاق چیست؟

برای انحلال یک ازدواج ناموفق از روش  طلاق استفاده می‌شود. طلاق در لغت به معنی رهایی و ترک کردن است و در واقع به این معنی است که زمانی که مردی همسرقصد دارد همسر خود را طلاق دهد. اقدام به جدایی و ترک زندگی مشترک می‌کند.

بر اساس قانون مدنی کشور، حق طلاق جزو مواردی است که متعلق به زوج(یعنی مرد) است. بنابراین ‌می‌توان با رجوع به ماده 1133 قانون مدنی کشور این‌طور دریافت که “مرد می تواند با رعايت شرايط مقرر در اين قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنمايد.”

پس باید به این نکته اشاره کرد که شوهر یا زوج در هر زمانی که لازم ببیند و بدون نیاز به اثبات دلیل خاصی این امکان را دارد که همسر خود را طلاق دهد.ضمناً برای جاری شدن طلاق باید صیغه طلاق در حضور دو نفر مرد عادل خوانده شود.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی از جمله موارد طلاق است که با رضایت زوجین صورت می‌گیرد. و مبنای این طلاق توافق مشترکی است که دو طرف با یکدیگر کرده‌اند و با یک دادخواست واحد توسط وکیل دادگستری صورت می‌گیرد. به طور کلی این نوع طلاق در شرایطی است که ناسازگاری در ازدواج به حدی است که دو طرف با تصمیم خود تصمیم به جدایی به صورت توافقی می‌کنند.

در این مورد از طلاق طرفین می‌توانند با مشاوره حقوقی در تماس بوده و با صحبت با یکدیگر و همچنین گرفتن مشاوره حقوقی در تمامی موارد با یکدیگر به توافق برسند. این توافقات باید در همه زمینه‌ها اعم از حقوق مالی زن، حضانت فرزند یا فرزندان، ملاقات فرزند یا فرزندان، نفقه فرزند و ... باشد.

مهریه در طلاق توافقی چگونه است؟

زوجین بهتر است با مراجعه به دفتر مشاوره حقوقی بیشتر با این مورد آشنا شوند. ولی به طورکلی پرداخت کلی یا جزئی از مهریه و یا حتی عدم پرداخت مهریه می‌تواند با توافق بین زن و شوهر صورت بگیرد. به طور کلی در طلاق توافقی مهریه در برابر حقوق طلاق برای مرد است. 

در طلاق توافقی ممکن است مهریه به صورت یکجا پرداخت و یا به شکل اقساطی توسط شوهر پرداخت شود. ولی در بسیاری از موارد دیده شده است که زن از مهریه خود گذشت می‌کند تا به طلاق دست‌یابد.

ولی لازم به ذکر است برای حل این مشکل بهتر است افراد متقاضی طلاق توافقی با گرفتن یک مشاوره حقوقی طلاق نسبت به این موضوع آگاهی و اطلاعات بیشتری کسب کنند.

اوستا

نفقه در طلاق توافقی چگونه است؟

نفقه هم یکی دیگر از مواردی است که در زمان طلاق توافقی باید طرفین در آن به توافق کامل برسند. فرض کنید زنی پس از ازدواج به مدت 5 سال یا بیشتر هیچگونه نفقه‌ای از همسر خود دریافت نکرده، به همین دلیل این شخص می‌تواند با ارائه مدارک و اثبات این موضوع نفقه پنج سال گذشته خود را دریافت کند. 

ولی باید به این نکته توجه داشت که این موضوع هم مانند مهریه یک موضوع دو طرفه است و نیاز است هر دو طرف به یک توافق جامع برسند ولی در بسیاری از موارد دیده شده است که زن برای دستیابی به طلاق از این موضوع می‌گذرد. ولی پیشنهاد ما برای رفع این مشکل به مانند موضوع مهریه مشاوره حقوقی طلاق برای هر دو طرف است.


نفقه فرزندان در طلاق توافقی به چه شکل است؟

نفقه فرزندان بعد از طلاق توافقی، ارتباطی به حضانت فرزندان ندارد و در صورتی که پدر وضع مالی خوبی داشته باشد و فرزندان نیاز به کمک مالی داشته باشند، پدر باید نفقه فرزندان خود را تمام و کمال پرداخت کند. 

پس این مورد یعنی این که در صورتی که نگهداری فرزند به عهده مادر باشد، هیچ فرقی در بطن موضوع نکرده و پدر فرزند یا فرزندان باید نفقه را پرداخت کند و مادر هیچگونه مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

  • اصل سند ازدواج
  • اصل شناسنامه زن و مرد
  • اصل کارت ملی زن و مرد

ثبت دادخواست طلاق توافقی 

برای ثبت طلاق توافقی بهتر است افراد با مشاوره حقوقی خود در تمامی موارد ذکر شده در ارتباط بوده و پس از آن باید زوجین با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی کشور و یا در مواردی به طور مستقیم به دادگاه خانواده مراجعه کنند. 

پس از مراجعه زوجین به دفاتر مذکور، هر دو طرف باید دادخواست خود مبنی بر طلاق توافقی را به صورت کتبی به همراه امضاء به دادگاه تسلیم کنند. سپس دادگاه پس از بررسی اقدام به تعیین وقت نموده و این موضوع را به زوجین ابلاغ می‌کند. 

پس از انجام مراحل بالا توسط زوجین درصورتی که هر دو طرف اقدام به داشتن وکیل کرده باشنددیگر نیازی به حضور آنان در دادگاه نیست. و در جلسه دادگاه قاضی پس از شنیدن اظهارات طرفین دو طرف را به دفتر مشاوره خانوده معرفی و پس از آن با اخذ نظر کارشناس مذکور در این حوزه مبادرت به صدور رای نهایی برای عدم امکان سازش طرفین می‌کند. در نهایت طرفین با مراجعه به یکی از دفاتر رسمی طلاق و در حضور دونفر شاهد عادل، خطبه عقد جاری و در شناسنامه آنها درج می‌شود. و پس از آن برای طرفین طلاق نامه صادر می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله تا حدودی با موضوع طلاق و در حقیقت طلاق توافقی آشنایی کلی پیدا کردیم در صورتی که هرگونه سوال در این مورد برای شما عزیزان به وجود آمده است می‌توانید با تماس با کارشناسان دفتر مشاوره حقوقی اوستا این سوالات خود مطرح کنید. در نهایت از شما تشکر می‌کنیم بابت مطالعه این مقاله 


در صورت بروز مشکلات  در هر زمینه حقوقی  می توانید از مشاوره حقوقی - وکیل متخصص  در موسسه حقوقی اوستا بهرمند شوید:

راه های ارتباطی:

  1. تماس با شماره تلفن ثابت : 70700007-021
  2. تالار گفتگو حقوقی
  3. چت انلاین با مشاوران